
Amersfoort, 14 augustus 2021 – Aan de Kaliumweg in Amersfoort vertrok zaterdagavond 14 augustus 2021 de G-CMCD Cameron Burger Meal-150 special shape ballon. Dit is een heteluchtballon in de vorm van een reuze Big Mac menu van McDonalds. De ballon bestaat uit een milkshakebeker (met rietje), een portie Franse frietjes en uiteraard een Big Mac, inclusief blaadjes sla, plakje kaas, uitjes en augurk.

Good Times
Deze ballon vaart tijdens de zomer dit jaar bij goed weer boven Nederland. De special shape is onderdeel van de Nederlandse ‘Tijd voor Good Times’ campagne van de hamburgergigant McDonalds. Sinds begin juli 2021 tot en met 10 september 2021 vaart de ballon met passagiers die via de app van McDonalds hebben kunnen meedingen naar een plekje in de mand.

Via diezelfde app is de ballon al varend live te volgen. Ook kan op een kaart real-time aangegeven worden waar men denkt dat dit reuze Big Mac menu zal gaan landen. Daarmee is dan weer een prijs te winnen.

De G-CMCD is een special shape die is gebouwd door de bekendste en grootste ballonfabrikant; Cameron Balloons uit Bristol in Engeland. Deze firma heeft jarenlange ervaring in het vervaardigen van de meest creatief gevormde heteluchtballonnen.

Grote jongen
Op 17 mei 2021 werd de G-CMCD ingeschreven als Cameron Burger Meal-150 met constructienummer 12367. De G-CMCD heeft een inhoud van 150.000 Cu/ft. Dat komt overeen met 4.250 m³. Met een dergelijke inhoud hoort deze ballon tot de top vijf qua grootte van special shape ballonnen die door Cameron Balloons gebouwd zijn. Het maximale startgewicht van de ballon is 1.423 kg. In totaal kunnen er per vaart maximaal vier passagiers mee in deze 40 meter hoge special shape ballon. Dat aantal is afhankelijk van het gewicht van de personen en de buitentemperatuur.

De uitvoering van deze ballon is zeer overtuigend. Bij het deel met de hamburger is gebruik gemaakt van een speciale printtechniek om een zo realistisch mogelijk beeld te krijgen.


Rien Jurg Promotions
De ballon staat op naam van Rien Jurg Promotions. Dit bedrijf uit Hengelo is één van de twee importeurs van Cameron Balloons in Nederland. Zij hebben veel ervaring met het exploiteren van ballonnen voor sponsoren. Zo vaart men bij dit bedrijf al jaren over de hele wereld met de Festo “upside down” ballonnen.

Scheurbanen
Het varen met een special shape ballon als deze is een tijdrovende bezigheid. Bij een dergelijke ballon zitten op de delen die niet bijdragen aan het draagvermogen van de ballon scheurbanen (in dit geval de hamburger en de frietjes). Dit zijn openingen die voor de start met klittenband afgesloten worden en die na de landing opengetrokken worden om de lucht weer uit de ballon te laten. Deze ballon heeft nogal een paar van die scheurbanen!


PH-MCD / G-CMCD
Aanvankelijk was het de bedoeling dat deze ballon de PH-MCD zou worden. Of dat nog gebeurt valt te betwijfelen. Op dit moment vaart de special nog als G-CMCD en de campagne van McDonalds loopt al op 10 september 2021 ten einde.

Op foto’s tijdens de test-inflation bij de ballonfabrikant in Bristol was te zien dat er wel degelijk PH-MCD op de ballon staat. De Engelse registratie is daarna met een apart doek over het Nederlandse kenmerk PH-MCD aangebracht.



Brexit
Hoofdreden voor het niet varen met een PH-registratie is gelegen in de Brexit. Britse luchtvaartuigen die door de Britse CAA zijn goedgekeurd hebben niet zonder meer een Europese EASA goedkeuring. Er bestaat wel een EASA typegoedkeuring voor de special shape ballonnen van Cameron. Dat is certificaat EASA.BA.012 (download PDF-versie hier). In dit algemene certificaat is een lijst opgenomen met de voorkomende Cameron special shape ballonnen. Dat is een flinke lijst met het oudste exemplaar uit 1978 en de laatste (nog net voor de Brexit) op 27 oktober 2020.

De PH-IJS is een Thunder AX6-56 Series1/SP1 in de vorm van een Caraco ijsje (“Mexicaantje, oranje hoed, Caraco ijs… GEWELDIG GOED!”). Later is het merk Thunder ingelijfd bij Cameron Balloons, vandaar dat de PH-IJS op deze lijst in het typecertificaat staat. De PH-IJS staat overigens na 43 jaar nog altijd ingeschreven! De ballon heeft tegenwoordig een Belgische eigenaar.

Aangezien deze Big Mac special shape een “one of a kind’ is zou deze ook aan de lijst in het typecertificaat moeten worden toegevoegd alvorens een PH-registratie te kunnen krijgen. Om dat te realiseren moet een proces doorlopen worden dat waarschijnlijk langer duurt dan de marketingcampagne van McDonalds. Vandaar dan ook dat de registratie nog Brits is. Om met de Britse ballon te mogen varen hebben een aantal Nederlandse ballonpiloten van Rien Jurg Promotions een aparte permissie gekregen.

Weinig varen
Of we deze special shape in de toekomst nog vaak gaan zien valt te betwijfelen. Over het algemeen wordt met special shape ballonnen maar weinig gevaren. Er zijn momenteel vanwege corona geen ballonevenementen waar de ballon voor een groot publiek zou kunnen opstijgen. Gewoon ermee varen is vrij inefficiënt. Het klaarmaken en opruimen van de ballon is veel werk en zwaar werk, er is meer crew bij nodig dan bij een gewone ballon. Door het hoge gewicht van de enveloppe (de ballon zelf) kan er maar een beperkt gewicht in de mand meegenomen worden. Ook loop je de kans dat McDonalds de verpakking van de frietjes of de milkshakebeker een keer verandert waardoor het uiterlijk niet meer actueel is. Dat kan ook een reden zijn om zo’n ballon aan de kant e laten liggen.

Zover we na hebben kunnen gaan was deze avond pas de derde vaart met passagiers. Eerder was de ballon opgestegen in Almelo (19 juli) en Hoogeveen (4 augustus). Ook is er voor de reclamespot, die bij deze campagne gemaakt is, al een vaart gemaakt met deze ballon.

Amersfoort – Zwartebroek
De start van de G-CMCD in Amersfoort was door McDonalds via de social media aangekondigd. Daardoor was er aardig was publiek naar de Kaliumweg gekomen. Met een mooi avondzonnetje vertrok het Big Mac menu achter de bomen. De wind was zuidwestelijk. De vaart werd uiteindelijk niet erg lang. Na Amersfoort werd tussen Nijkerkerveen en Zwartebroek de landing alweer ingezet.



Met dank aan Chris Lawrence Hayden en Peter Breiting | md80design.