
Tucson, 29 juli 2022 – Na vandaag, 29 juli 2022, maakt de Koninklijke Luchtmacht (KLu) geen gebruik meer van de tweezits F-16B. Op 5 juni 1979 werd de eerste General Dynamics F-16B Fighting Falcon afgeleverd aan de KLu. Er zouden er daarna nog 35 volgen. Van de 36 toestellen zijn indertijd 25 exemplaren gemoderniseerd middels het ‘Mid-Life Update’ programma. Nu, na 43 jaar, 1 maand en 24 dagen komt er een einde aan de operatie met tweezits F-16’s.

In de loop der jaren was al afscheid genomen van de meeste F-16 duals. Een aantal zijn verkocht naar Jordanië en Chili. Deze toestellen doen hier nog dienst. Dit jaar vlogen er nog in Nederland maar twee. In ons land maakte de J-368 op maandag 18 juli 2022 als laatste een tweetal vluchten. Deze kist vloog vanaf de Vliegbasis Volkel.

Een speciale F-16BM die tot maart 2022 vloog was de J-066. Dit toestel werd “Orange Jumper” genoemd en werd gebruikt voor testvluchten.

Tot vandaag waren er nog vijf F-16BM’s operationeel vanaf Tucson Air Force Base in Arizona. Hier vlogen ten behoeve van de opleiding van Nederlandse F-16 piloten een aantal kisten onder de vleugels van het Amerikaanse 148th Fighter Squadron. De “last men standing” waren de J-064, J-067, J-209, J-210, J-369.

Niet meer meevliegen
De KLu heeft nu geen tweezits jachtvliegtuigen meer in de inventaris. Van de opvolger van de F-16, de F-35, is alleen een eenzitter ontworpen. Nu kunnen er ook geen hooggeplaatste gasten meer meevliegen in een F-16 op missies van de KLu. In het verleden werden nog wel eens leden van het koningshuis, ministers en staatssecretarissen mee aan boord genomen. Ook zaten er geregeld air-to-air fotografen in de backseat van de F-16B’s om fraai fotowerk op te leveren.

Als laatste in die rij heeft op 13 juli 2022 – twee dagen voor de laatste vlucht met de J-368 – Staatssecretaris van defensie Christophe van der Maat plaatsgenomen achter in Fighting Falcon voor een trainingsvlucht boven Nederland.

Tot 2024 blijven er nog een aantal eenpersoons F-16AM Fighting Falcon’s bij de KLu vanaf Volkel vliegen. In dat jaar zal de gevechtstaak geheel worden overgenomen door de F-35A Lightining II. Dan is het echt “finito” voor de Nederlandse F-16.
