

Op basis van die gegevens en omdat het toestel op dat moment voorbij Zwolle afboog richting Lelystad Airport, zijn we snel in de auto gestapt om te kijken wat het daadwerkelijk voor toestel was. Eenmaal aangekomen op Lelystad Airport stond de Italiaan al bij de pomp en konden we zien dat het om een Tecnam P2012 STOL ging. En niet zomaar eentje, een hagelnieuw toestel van de Guyana Defence Force! Dit toestel was op aflevering naar Zuid-Amerika.

P2012
De Tecnam P2012 is een tweemotorig en veelzijdig vliegtuig. Het wordt geproduceerd door Costruzioni Aeronautiche Tecnam S.P.A. in het Italiaanse Capua, nabij Napels. De eerste Tecnam P2012 vloog op 26 juli 2016. Dit veelzijdige vliegtuig is geschikt voor commerciële, charter-, air taxi-, cargo-, medevac- en surveillance-operaties. In de passagiersuitvoering (zoals de I-PDVH) is er plek voor maximaal negen passagiers en één of twee piloten.


Er zijn diverse modellen met verschillende toepassingen leverbaar van de Tecnam P2012, die onder te verdelen zijn in drie hoofdtypes: de P2012 Traveller met Lycoming- of Continental-motoren en de P2012 STOL met Continental-motoren. De drie hoofdmodellen kennen nog weer specifieke toepassingsvarianten. Schematisch ziet het modellenoverzicht er zo uit:
Tecnam P2012 varianten |
|||
P2012 Traveller | P2012 Traveller | P2012 STOL | |
Motor | Lycoming | Continental | Continental |
Propeller | 4-bladig MT | 3-bladig MT | 3-bladig MT |
Spanwijdte (m) | 14,0 | 14,0 | 16,6 |
Brandstof (l) | 750 | 750 | 720 |
Leeggewicht (kg) | 2.340 | 2.359 | 2.489 |
Maximaal startgewicht (kg) | 3.680 | 3.680 | 3.680 |
Maximaal landingsgewicht (kg) | 3.630 | 3.630 | 3.630 |
Nuttige lading (kg) | 1.430 | 1.321 | 1.191 |
Start afstand (m) | 791 | 682 | 425 |
Landing afstand (m) | 743 | 588 | 360 |
Maximale snelheid – VNE (kts) | 226 | 228 | 211 |
Stall-speed (kts) | 65 | 66 | 56 |
Uitvoeringskeuze | |||
P2012 Cargo | X | X | X |
P2012 MEDIVAC | X | X | X |
P2012 Combi | X | X | X |
P2012 Skydive | X | X | |
P2012 Sentinel SMP | X | X | X |
- P2012 Traveller – De standaardversie, geschikt voor commerciële luchtvaart, chartervluchten en air taxi-diensten.
- P2012 STOL – Een Short Takeoff and Landing (STOL)-variant, ideaal voor operaties op korte en uitdagende landingsbanen.
- P2012 Cargo – Een vrachtvariant, ontworpen voor efficiënt goederenvervoer.
- P2012 MEDIVAC – Een medische evacuatieversie, uitgerust voor luchtambulance-operaties.
- P2012 Combi – Een flexibele configuratie die zowel passagiers als vracht kan vervoeren.
- P2012 Skydive – Een variant voor parachutisten met een aangepaste achterdeur.
- P2012 Sentinel SMP – Een Special Mission Platform voor surveyvluchten met aangepaste apparatuur en waarnemers aan boord.

Historisch gezien vloog de P2012 Traveller met Lycoming-motoren het eerst. Daar kwam in oktober 2022 de P2012 STOL-variant bij met de Continental-motoren. De STOL-versie is sinds maart 2024 EASA-gecertificeerd, net als de Traveller. De Continental-motoren zijn sinds 2023 ook leverbaar op de P2012 Traveller. In tegenstelling tot de P2012 Traveller heeft de P2012 STOL een spanwijdte van 16,6 meter in plaats van 14,0 meter.

Motoren
Op deze Tecnam zitten twee Lycoming TEO-540-C1A-motoren of twee Continental GTSIO-520-S-motoren. Beide krachtbronnen zijn goed voor twee keer 375 pk (280 kW). De I-PDVH is een P2012 STOL en heeft dus Continental-motoren. Dat is tevens te zien aan de driebladige MT-propellers. Bij de Lycoming-motor wordt een vierbladige MT-propeller gemonteerd.



De cockpit is modern en voorzien van beeldschermen. Het hart vormt een Garmin G1000 NXi-avionicsysteem en een GFC700-autopilot om de werklast van de bemanning te verlagen.

Op dit moment zijn er zo’n tachtig P2012’s gebouwd. Meer dan de helft daarvan vliegt in de Verenigde Staten. Grote klant in de Verenigde Staten is de regionale luchtvaartmaatschappij Cape Air. Zij vliegen momenteel al met dertig P2012 Travellers en hebben een intentie voor honderd exemplaren afgegeven aan Tecnam.

In Duitsland is FLN Frisia-Luftverkehr dit voorjaar gestart met lijndiensten met de D-IFTH Tecnam P2012 STOL tussen Noord-Duitsland en de Duitse Waddeneilanden. Hier vervangt het type de oude Britten-Norman BN2 Islander.

Constructienummers
De constructienummers zijn bij 001 begonnen, en bij de toestellen voor de Amerikaanse markt gebruikt Tecnam …/US als toevoeging op het constructienummer.



Guyana Defence Force
Een vliegtuig van de luchtmacht van Guyana is in onze contreien een zeldzaamheid. Helemaal als je weet dat de luchtmacht momenteel slechts uit zeven (en straks acht) toestellen bestaat. Op dit moment moet men het doen met een bescheiden vloot. Voor de nabije toekomst staan er nog vier Bell helikopters in bestelling.

Fleet Guyana Defence Force |
|||
Registratie | Type | C/N | Opmerking |
8R-… | Tecnam P2012 Traveller | 78 | ex I-PDVH |
8R-… | Bell 412 | ? | On order |
8R-… | Bell 412 | ? | On order |
8R-… | Bell 429 | ? | On order |
8R-… | Bell 429 | ? | On order |
8R-1GY | Beech B300 King Air 350 | FL-14 | ex 8R-GPW, PR-IMG, N350Q, N355MR, N350MR, N996AM |
8R-ETR | HAL Dornier Do228-201LW | ? | |
8R-GBW | Short SC-7 Skyvan 3-100 | SH.1943 | ex G-PIGY, LX-JUL, 5T-MAM |
8R-GMN | Britten-Norman BN-2A-21 Islander | 742 | ex PT-KRO |
8R-GWJ | Short SC-7 Skyvan 3-100 | SH.1954 | ex G-BEOL, ZS-OIO, VH-IBA, JA8803 |
8R-JAG | HAL Dornier Do228-201LW | ? | |
8R-MIA | Bell 412EPi | 37031 | ex N840MT |

Van die zeven huidige toestellen zijn we ooit één van de Skyvans tegengekomen, nog voordat dit toestel werd afgeleverd naar Guyana. De G-BEOL Short SC.7 Skyvan 3-100 heeft namelijk geruime tijd in Engeland gevlogen.


In de grond en voor de kust van Guyana wordt olie gevonden. Het ligt in het verschiet dat dit land daar de komende jaren van gaat profiteren. Ware het niet dat buurland Venezuela op historische gronden aanspraak maakt op de regio Essequibo. Dat gebied beslaat ongeveer twee derde van Guyana. De landen hebben afgesproken hier op diplomatieke wijze en met internationale rechtspraak uit te komen. Er wordt niet gevochten. Dat zou, gezien de beperkte strijdkrachten van Guyana, ook een zwaar ongelijke strijd zijn ten opzichte van Venezuela. Hopelijk blijft het rustig in die regio.
De nieuwe Tecnam P2012 heeft straks als taak om in afgelegen gebieden transport, hulp en ondersteuning te bieden. Op die plekken zijn vaak alleen korte landingsstrips. De STOL-capaciteiten van de P2012 STOL komen hier dan ook goed tot hun recht.

Roraima Aviation
De Guyana Defence Force heeft, voor zover wij weten, slechts één enkel toestel gekocht. Toch zijn er al twee civiele Tecnam P2012 Travellers in Guyana actief. Deze twee vliegen bij Roraima Airways. Deze toestellen zijn nog maar zeer recent afgeleverd en vliegen als 8R-GRG [072] en 8R-GRH [074/US].

Overdracht
Welke registratie het toestel krijgt dat nu onderweg is, is nog niet bekend. Het zal beginnen met 8R-, omdat zowel de civiele als militaire vliegtuigen in Guyana die landencode gebruiken. Deze P2012 Traveller is op 14 mei 2025 overgedragen aan de Guyana Defence Force op Capua (LIAU), waar de fabriek van Tecnam staat. Daar was een hoge delegatie van de Guyana Defence Force naar toe gereisd.

In de dagen daarna is de opleiding van grondpersoneel en piloten afgerond. Ondertussen is op 23 mei 2025 de I-PDVH overgevlogen naar Valbrembo Airport (LILV). Vanaf daar begon op 4 juni 2025 de afleveringsvlucht naar Guyana. Aan boord waren twee fabriekspiloten van Tecnam.


Eigen AvGas
Na de landing werd door de piloten het toestel bijgetankt met AvGas. De meeste AvGas kwam niet uit de prettig geprijsde pomp van de brandstofmaatschappij Check-Six, maar uit zelf meegebrachte jerrycans van dertig liter elk. Links en rechts werden er op die manier vier jerrycans leeggegoten in de vleugels. De volgende ochtend werd de rechtertank nog even “afgetopt” met AvGas van Check-Six.

Veel belangstelling
Inmiddels hadden meer luchtvaartliefhebbers lucht gekregen van deze bijzondere bezoeker. Zij konden meemaken dat het toestel nog even naar zijn plek voor de nacht op het Delta-platform taxiede. Alleen bleek toen dat het toestel iets te dicht op het hek stond. Met de hand werd de Tecnam toen een paar centimeter opgeschoven. Hierna kon de bemanning naar hun hotel om daar het glas te heffen op een eerste succesvolle vlucht van de lange reis.



Vervolg ferryvlucht
Nadat bemanning en vliegtuig gereed waren, werd gestart voor de eerste track van vandaag: een vlucht naar het Schotse Wick (EGPC). Hier werd getankt voor de tweede vlucht, die naar de Faeröer Eilanden zou leiden. Hier werd op Vagar (EKVG) geland. De derde hop was naar Reykjavik (BIRK) op IJsland. Dit werd de tweede nachtstop van het toestel.


Als het lukt zullen we het vervolg van de reis hier aanvullen.
Ferryflight I-PDVH Tecnam P2012 STOL – Guyana Defence Force |
||||
Date | From | Airport | To | Airport |
5-6-2025 | LILV | Valbrembo Airport | EHLE | Lelystad Airport |
6-6-2025 | EHLE | Lelystad Airport | EGPC | Wick Airport |
6-6-2025 | EGPC | Wick Airport | EKVG | Vagar Airport |
6-6-2025 | EKVG | Vagar Airport | BIRK | Reykjavik Airport |
6-6-2025 | BIRK | Reykjavik Airport | BGSF | Kangerlussuaq Airport |
8-6-2025 | BGSF | Kangerlussuaq Airport | CYFB | Iqaluit Airport |
8-6-2025 | CYFB | Iqaluit Airport | CYVP | Kuujjuaq Airport |
8-6-2025 | CYVP | Kuujjuaq Airport | CYYR | Goose Bay Airport |
9-6-2025 | CYYR | Goose Bay Airport | CYML | Charlevoix Airport |
9-6-2025 | CYML | Charlevoix Airport | CYTZ | Billy Bishop Toronto City Airport |
9-6-2025 | CYTZ | Billy Bishop Toronto City Airport | KIAG | Niagara Falls International Airport |
10-6-2025 | KIAG | Niagara Falls International Airport | KISO | Kinston Regional Jetport |
11-6-2025 | KISO | Kinston Regional Jetport | KSEF | Sebring Regional Airport |
11-6-2025 | KSEF | Sebring Regional Airport | KBCT | Boca Raton Airport |
11-6-2025 | KBCT | Boca Raton Airport | MYGF | Grand Bahama International Airport |
12-6-2025 | MYGF | Grand Bahama International Airport | MBPV | Providenciales International Airport |
12-6-2025 | MBPV | Providenciales International Airport | MDPC | Punta Cana Airport |
13-6-2025 | MDPC | Punta Cana Airport | TFFR | Pointe-à-Pitre International Airport |
13-6-2025 | TFFR | Pointe-à-Pitre International Airport | TTPP | Piarco International Airport |
13-6-2025 | TTPP | Piarco International Airport | SYEC | Eugene F. Correia / Ogle International Airport |

5 gedachten over “Tecnam P2012 STOL van de Guyana Defence Force op aflevering via Lelystad Airport”
Wat een snelle reactie van je aan verhaal kan opleveren!
Een mooi stukkie werk weer Berend-Jan, dank.
G-BEOL was a frequent visitor to EBBR (Brasschaat) a few years ago in a blue and white livery.
Bijzondere gast en een prachtig verslag! Dank.
Heerlijk artikel weer. Ik realiseer me nu pas dat de P2012 een vast landingsgestel heeft.
Ha Jan,
Dat is onder het motto: wat er niet op of aan zit, kan ook niet kapot gaan!
Groet,
Berend Jan